Jak odnowić stare drewniane krzesła

Jak odnowić stare drewniane krzesła

Jeśli szukasz łatwego sposobu na odświeżenie swoich drewnianych krzeseł, przeczytaj dalej kilka wskazówek. Zanim rozpoczniesz proces renowacji, wybierz solidne krzesło. Zdjęcia pokazują tylko gołe kości, więc ważne jest, aby sprawdzić je fizycznie, aby upewnić się, że nadal jest wytrzymałe. Gdy już nauczysz się, jak odnowić jedno krzesło, spróbuj także innych stylów! Oto jak zacząć:

Znalezienie krzesła do odnowienia

Jeśli myślisz o odnowieniu drewnianego krzesła, możesz szukać solidnego, które nie wymaga wiele pracy lub naprawy. Możesz jednak nie chcieć kupować szczególnie drogiego krzesła, ponieważ prawdopodobnie będzie to wymagało więcej czasu i wysiłku. Zamiast tego wybierz krzesło, które możesz odnowić, używając elementów, które prawdopodobnie już masz. Poniższa lista zawiera niektóre z najczęstszych narzędzi i materiałów, które będą potrzebne.

Możesz nauczyć się odnawiać drewniane meble, szukając w Internecie lub odwiedzając lokalne sklepy. Przed przystąpieniem do projektu ważne jest, aby zrobić swoje badania i dowiedzieć się o narzędziach, które są potrzebne. W zależności od rodzaju drewnianego krzesła, które masz, możesz użyć szlifierki orbitalnej, bejcy, farby i górnej warstwy uszczelniacza. Będziesz także musiał znać właściwy sposób korzystania z narzędzi, takich jak wysokiej jakości szlifierka oscylacyjna. Na koniec trzeba będzie poszukać najlepszej szlifierki oscylacyjnej do tego zadania.

Pierwszym krokiem w tym procesie jest wyczyszczenie krzesła. Jeśli krzesło ma wykończenie, będziesz musiał je usunąć, więc może być konieczne usunięcie wykończenia. Drewniane krzesła często stają się matowe i nieciekawe, a farba lub lakier mogą ulec zaplamieniu lub uszkodzeniu. Aby usunąć farbę lub lakier, możesz użyć Citristrip, który jest skutecznym i niskopieniącym rozwiązaniem. Aby wyczyścić wszystkie powierzchnie, nałóż roztwór i wytrzyj resztki. Pójdzie na różowo i wyschnie na biało.

W zależności od wieku i stanu, odnawianie drewnianego krzesła może być zabawnym i satysfakcjonującym projektem. Koszt tego projektu będzie zależeć od tego, jak skomplikowany jest, ale można zaoszczędzić pieniądze na nim przez zakupy. To może kosztować w dowolnym miejscu od 150 do sześciuset dolarów, w zależności od jego stanu i wielkości. Pamiętaj jednak, że odnawianie drewnianych mebli wymaga gruntownej wiedzy o drewnie. Podstawowy stół lub krzesło zajmie około trzech godzin, a możesz zaoszczędzić nawet 50 dolarów, jeśli kupisz taki, który nie jest w złym stanie.

Zobacz także:  Czy warto dać ekskluzywne krzesła do łazienki?

Zanim zaczniesz, upewnij się, że masz odpowiednią przestrzeń do pracy. Powinieneś mieć wystarczająco dużo miejsca do pracy, a farba i bejca pokryją większość powierzchni. Możesz pracować na zewnątrz, jeśli chcesz, ale ważne jest, aby mieć otwarte okna podczas pracy na zewnątrz. Możesz nawet użyć wentylatora oscylacyjnego podczas pracy. Przed przystąpieniem do końcowych etapów pracy należy pozostawić krzesło do całkowitego wyschnięcia.

Zanim zaczniesz naprawę, musisz dokładnie wyczyścić krzesło. Dokładne czyszczenie jest konieczne, aby usunąć lata użytkowania i wszelkie śmieci, farby i skazy z drewna. Będziesz chciał być ostrożny, aby uniknąć drzazg i innych ukrytych łączników, więc ostrożnie prysnąć drewna otaczającego gwóźdź lub śruby. Następnie przygotuj drewno do naprawy, usuwając wszelkie widoczne elementy złączne na blokach kleju i odrywając pokrywy otworów na śruby. Być może trzeba będzie rozbić kilka klejonych połączeń, aby ułatwić pracę.

Nakładanie bejcy stopniowo cienkimi warstwami

Podczas renowacji starych drewnianych krzeseł nakładanie bejcy cienkimi warstwami jest najlepszym sposobem na zapewnienie uzyskania pożądanego koloru. Ważne jest, aby użyć bejcy na bazie wody, która pozwala na dostosowanie ilości bejcy w zależności od potrzeb. Po wtarciu bejcy w drewno, wytrzyj jej nadmiar wilgotną szmatką i pozostaw do wyschnięcia na kilka godzin przed nałożeniem warstwy wierzchniej. Aby chronić drewno, przechowuj je w pomieszczeniach zamkniętych. Po zakończeniu procesu bejcowania wystarczy zetrzeć starą warstwę szmatką, aby wykończenie było gładkie i jednolite.

Nakładanie bejcy w stopniowych cienkich warstwach to kolejny świetny sposób na odnowienie starych drewnianych krzeseł. Powodem, dla którego bejcowanie jest lepsze jest to, że zachowuje naturalne piękno drewna. Jeśli chcesz, aby krzesło bujane wyglądało jak nowe, powinieneś unikać nakładania lakieru. Chociaż dobrym pomysłem jest zastosowanie ochronnego wykończenia, fotel bujany może wymagać jedynie kosmetycznego odnowienia.

Po nałożeniu bejcy cienkimi warstwami, powinieneś nałożyć warstwę lakieru w celu jej zabezpieczenia. Dzięki temu bejca nie będzie zbyt mocno oddziaływać na powierzchnię fotela. Jeśli nie chcesz ryzykować uszkodzenia drewna, możesz zastosować lakier. Należy pamiętać, aby podczas jego nakładania krzesła były przewietrzone. Alternatywnie można użyć szelaku, który jest naturalnym produktem, który dobrze się utwardza. Jest on zazwyczaj bezpieczny dla żywności i może być nakładany w różnych odcieniach.

Zobacz także:  Jak udekorować krzesła na wesele

Jeśli planujesz odnowić drewniane krzesła w swoim domu, warto je przeszlifować przed nałożeniem nowej bejcy. Użyj małego narzędzia Dremel, aby delikatnie oszlifować drewno. Jeśli drewno jest mocno naoliwione, możesz dodać więcej octu do wody. Zawsze używaj czystej szmaty do czyszczenia drewna, ponieważ ręczniki papierowe pozostawiają cząstki, które mogą mieć wpływ na wykończenie. Podczas szlifowania, upewnij się, że pocierać wzdłuż włókien drewna, a nie w poprzek, ponieważ może to spowodować drzazgi. Przed nałożeniem bejcy pozwól drewnu dokładnie wyschnąć.

Podczas renowacji starego drewnianego krzesła warto nałożyć bejcę w kilku cienkich warstwach i poczekać aż wyschnie. Nałożenie kilku cienkich warstw bejcy pozwala jej wsiąknąć w drewno, co sprawi, że stare drewno znów będzie wyglądać jak nowe. Jest to również skuteczny sposób na ochronę drewna przed wilgocią, która może uszkodzić jego wykończenie.

Aby nałożyć bejcę na stare drewniane krzesła, możesz kupić ją w sklepie z farbami lub wymieszać własną albo użyć bejcy na bazie wody. Wybierz odcień, który Twoim zdaniem pasuje do oryginalnego drewna. Ciemna bejca przyciemni oryginalny kolor krzesła, więc wybierz kolor, który go zrównoważy. Bejcę na bazie wody można łatwo wyczyścić za pomocą spirytusu mineralnego lub rozcieńczalnika do lakieru.

Naprawa luźnych szczebli lub wrzecion

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz naprawić swoje stare drewniane krzesła, odpowiedź brzmi: tak. Chociaż naprawa poluzowanych szczebli i wrzecion może być wyzwaniem, zazwyczaj wystarczy odrobina kleju. Rozdziel złamane części, a następnie sklej je ze sobą lub dociśnij. Następnie zawiń je w papier woskowy lub sznurek, aby je wyrównać i uniknąć uszkodzenia elementu. Po sklejeniu możesz następnie ponownie złożyć krzesło.

Jeśli nie czujesz się komfortowo demontując meble, regluing luźnych połączeń może być szybkim rozwiązaniem. Nie da się tego zrobić łatwo, ponieważ niektóre połączenia są solidne, a inne luźne. Jeśli jednak połączenie jest nadal stałe, możesz spróbować namoczyć luźną część w occie przez kilka godzin. To powinno zmiękczyć każdy stary klej lub usunąć stary klej.

Zobacz także:  Jakie poduszki wybrać na krzesło skandynawskie

Jeśli krzesło nie jest zbyt stare, możesz spróbować przeszlifować uszkodzoną część. Może to być trudne, ponieważ drewno się wygina. Należy szukać kawałka, który jest zwężony z jednej strony i prosty z drugiej. Musisz również oczyścić wgłębienia przed umieszczeniem wrzeciona zastępczego. Po oczyszczeniu wgłębień należy włożyć nowe wrzeciono w jedno z wgłębień krzesła.

Następnie należy sprawdzić oparcie i wrzeciona. Jeśli wrzeciona są luźne, należy je ponownie zamocować. Można użyć kleju do drewna, aby włożyć je w otwory i podprzeć krzesło na miejscu. Następnie użyj papieru ściernego, aby wygładzić klej. Podczas tego etapu powinieneś mieć dodatkową parę rąk do pomocy przy ostatecznym montażu.

Jeśli krzesło było pozostawione na dłuższy czas, w nodze może być schowana mała śrubka. Jest to prosty sposób, aby naprawić luźne nogi i wrzeciona bez poświęcania dużej ilości czasu. Na szczęście jest to dość prosta naprawa i wymaga tylko kilku minut. Wystarczy użyć odpowiednich narzędzi i zachować ostrożność, aby nie uszkodzić krzesła. Po naprawieniu poluzowanych szczebli i wrzecion można cieszyć się świeżo odnowionym krzesłem.

Przed rozpoczęciem naprawy należy zdemontować krzesło. Aby ułatwić ten proces, należy użyć młotka do wybijania. Młotek może łamać drewno, więc użyj go jak najbliżej miejsca łączenia. Jeśli nie jesteś pewien, jakiej dokładnie siły potrzebujesz, użyj taśmy maskującej. Sprawdź również nogi pod kątem ukrytych gwoździ lub śrub. Jeśli którychś z nich brakuje, mogą one wpłynąć na połączenia i szczeble.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *