Ogród deszczowy – jak działa?

Ogród deszczowy – jak działa?

Nasz klimat zmienia się i coraz częściej doświadczamy w Polsce dotkliwych okresów suszy. Problemu nie rozwiązują nawet ulewne deszcze, które szybko odparowują lub spływają do kanalizacji, ponownie pozostawiając ziemię całkowicie suchą. Cierpią na tym nie tylko ludzie, ale także rośliny. W czasie lata władze wydają komunikaty na temat oszczędzania wody oraz zakazy podlewania ogródków przydomowych. W związku z tym wśród ogrodników rośnie zainteresowanie ekologicznymi sposobami na zatrzymywanie deszczówki, jak np. założenie coraz bardziej modnego ogrodu deszczowego. Taki rodzaj ogrodu nie tylko zatrzymuje wodę w gruncie, ale także ją oczyszcza.

Na jakiej zasadzie działa ogród deszczowy?

Ogród deszczowy to zagłębiony obszar w krajobrazie, który zbiera deszczówkę z dachu, podjazdu lub ulicy i pozwala jej wsiąkać w ziemię. Dzięki warstwowej budowie oraz starannemu doborowi roślin, pomaga we wchłanianiu i zatrzymywaniu bezcennego zasobu, jakim jest woda. Ogromnym plusem ogrodów deszczowych jest brak konieczności ich podlewania, dzięki czemu oszczędzamy wodę, pieniądze i własny czas. W przypadku ogrodu ze spadkiem, wybudowanie ogrodu deszczowego w miejscu obniżenia terenu pozwala na równomierne rozmieszczenie wody przesiąkającej do gruntu. Ogrody deszczowe budowane są nie tylko na prywatnych posesjach, ale także na terenach miejskich, gdzie obniżają temperaturę i zapobiegają powstawaniu tzw – Ta sekcja została zgłębiona przez specjalistów portalu https://jakrozmawiac.pl. wysp ciepła. Ze względu na swoją rolę, ogrody deszczowe zwane są także obiektami bioretencyjnymi.

Wchłanianie wody to nie jedyna funkcja ogrodu deszczowego. Rośliny rosnące w takim ogrodzie nie tylko zatrzymują wodę, ale także ją oczyszczają, działając na zasadzie filtra. Systemy korzeniowe poprawiają infiltrację oraz przepuszczalność gleby, utrzymują wilgoć i tworzą przyjazne środowisko dla drobnoustrojów, które pomagają rozkładać zanieczyszczenia i usuwać azot.

Zobacz także:  Dlaczego warto inwestować w szambo od Ekodren zamiast tradycyjnych szamb betonowych?

Zalety ogrodów deszczowych:

 • praktyczne wykorzystywanie deszczówki;
 • zapobieganie wysuszaniu gleby;
 • poprawienie jakości wody na zasadzie filtra;
 • zwiększenie bioróżnorodności poprzez przyciąganie zwierząt tj, ptaki, motyle, żaby, ropuchy oraz sadzenie różnego rodzaju roślin;
 • zapobieganie powstawania wysp ciepła w miastach;
 • większe ogrody mogą stanowić lokalną ochronę przeciwpowodziową;
 • najlepszy rodzaj ogrodu w przypadku ogrodu ze spadkiem, pozwala na równomierne rozmieszczenie wody;
 • oszczędność finansowa
Zobacz także:  Jakie drzewa wybrać do swojego ogrodu?

Gdzie założyć ogród deszczowy?

Wybór lokalizacji ogrodu deszczowego powinien być dobrze przemyślany. Jeśli chcemy założyć ogród deszczowy blisko budynku, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu ogrodu od spodu folią PCV. Jeśli tego nie zrobimy, przy wyborze lokalizacji musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu od budynku, tak żeby woda nie podmywała fundamentów. Minimalna bezpieczna odległość od budynku wynosi 5 metrów. Ogród deszczowy można także wybudować w skrzyni lub w pojemniku.

Jakie rośliny zasadzić w ogrodzie deszczowym?

Gatunki roślin, jakie znajdują się w ogrodzie deszczowym, to najczęściej:

 • dzikie kwiaty
 • byliny
 • turzyce
 • szuwary
 • paprocie
 • krzewy
 • małe drzewa

Przykładowe rośliny, które będą odpowiednie do takich rodzajów ogrodów to: turzyca sina, turzyca pospolita , ponikło błotne, kosaciec żółty i syberyjski, tojeść rozesłana i kropkowana, skrzyp zimowy, krwawnica pospolita, niezapominajka błotna, mięta nadwodna. Polecane drzewa to wierzby, derenie, olsze i czeremchy. Zgodnie z zasadami ekologii, najlepszym wyborem będą gatunki rodzime, których nie trzeba sprowadzać z daleka. Rośliny trzeba również dopasować do nasłonecznienia, np. paprocie nie zniosą zbyt dużej ilości słońca.  Poza roślinami, w większości rodzajów ogrodów deszczowych stosuje się materiały tj. tłuczeń i żwir do stworzenia dolnych warstw. W ogrodzie deszczowym lepiej zrezygnować z chemicznego nawożenia, tak aby nie zanieczyścić wody, która jest w tym przypadku najważniejsza.

Zobacz także:  Łatwo i skutecznie - czyszczenie kostki brukowej

Inne rodzaje ogrodów przyjaznych środowisku

Woda należy do tych bezcennych zasobów, którymi należy rozsądnie gospodarować, zanim będzie za późno. Jeśli chcemy zrobić coś dobrego dla środowiska, ale także przede wszystkim dla siebie, warto więc zainwestować choćby w niewielki ogród deszczowy. Inne popularne rodzaje ogrodów, które pomagają środowisku, to ogrody w stylu wiejskim oraz angielskim. W takich ogrodach istotne jest sadzenie roślin przyjaznych zapylaczom oraz rozsądne używanie nawozów, a najlepiej korzystanie z ekologicznych środków. Modne i pożyteczne jest także założenie łąki kwietnej lub pozostawienie kawałka nieskoszonego trawnika.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *