Rodzaje nóg do mebli – co wybrać?

Rodzaje nóg do mebli – co wybrać?

Wybierając meble odpowiednie dla preferowanego wystroju wnętrza, zwracamy uwagę na wszelkie detale. Jeden z kluczowych elementów każdego mebla stanowią jego nóżki – decydują o wysokości i stabilności całej konstrukcji, a także podkreślają jej styl. Nóżki do mebli są tak samo ważne dla stołów oraz łóżek, jak i dla wszelkiego rodzaju komód oraz szafek. Warto przemyśleć ich wybór nie tylko pod kątem własnych upodobań estetycznych, ale również w kwestii wygody codziennego użytkowania.

Nogi meblowe – popularne rodzaje

W sklepach meblowych znajdziesz szeroki wybór nóg do mebli. Różnią się m.in. wysokością, kształtem, kolorystyką oraz materiałem wykonania. Producenci mebli coraz częściej dają swoim klientom możliwość wyboru nóżek do mebli, z czego warto korzystać, planując wystrój wnętrza w najdrobniejszych detalach. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na wysokość – niskie nogi do mebli zwykle zapewniają bardziej stabilną konstrukcję, z kolei wysokie nóżki wysmuklają meble i ułatwiają odkurzanie podłogi.

Zobacz także:  Jakie meble są najlepsze do grafitowej kanapy?

Materiał wykonania – plastikowe, metalowe czy drewniane nogi?

  • Najbardziej ekonomiczne nóżki do mebli to te plastikowe. Pasują do większości wnętrz i charakteryzują się lekkością, sprężystością oraz trwałością. Nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych i pozwalają na niestandardowe rozwiązania, jak np. kółka z hamulcem do unieruchomienia.

  • Pod względem designu prym wiodą drewniane nogi do mebli. Odznaczają się naturalną elegancją i gwarantują najszersze możliwości personalizacji, m.in. dzięki opcji malowania. Są jednak bardziej podatne na uszkodzenia, np. w wyniku kontaktu z wodą.

  • Najtrwalsze są metalowe nogi meblowe – świetnie pasują do wnętrz o nowoczesnym, industrialnym wystroju.

Walory estetyczne

Warto, żeby wygląd nóg do mebli pasował do innych elementów, takich jak rączki, uchwyty czy okucia. Dlatego należy zwracać uwagę na ich kształt oraz kolorystykę. Najbardziej klasyczne rozwiązanie stanowią proste, kwadratowe albo stożkowe nóżki. Do wyboru pozostają jednak także inne, mniej standardowe kształty, np. kuliste, rzeźbione, rozstawione albo gięte. Bardziej zdobione modele pasują do wnętrz o wystroju klasycznym, glamour albo wiktoriańskim. Z kolei minimalistyczne nóżki do mebli najlepiej sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych.

Zobacz także:  Jak czyścić kanapę wodną

Nóżki regulowane

Najbardziej praktyczne rozwiązanie to regulowane nogi do mebli, które można dostosować np. do nierówności podłogi. Stosuje się je m.in. w szafkach kuchennych oraz biurkach do samodzielnego montażu. Z tego względu są wybierane np. do dolnych szafek kuchennych. W przypadku regulowanych nóżek warto wziąć pod uwagę zakres regulacji oraz sposób montażu.

Jak montować nogi do mebli?

Zależnie od rodzaju mebli do wyboru pozostają różne sposoby montażu nóżek: najczęściej za pomocą śrub, kołków drewnianych, specjalnych płytek montażowych lub zacisków. Przed przystąpieniem do montażu zapoznaj się z instrukcją obsługi i przygotuj niezbędne akcesoria, takie jak śrubokręt, wkrętarka czy poziomnica (jeśli montujesz regulowane nóżki do mebli).

Zobacz także:  Jaki stół jest dobry dla ogrodu?

Zwykle miejsca do dokręcania nóżek są oznaczone – wkrętami albo otworami. Nie dokręcaj nóżek zbyt mocno, by nie uszkodzić mebli. W miarę możliwości używaj podkładek filcowych, by ułatwić sobie przesuwanie i zapobiec zarysowaniom podłogi. Regularnie sprawdzaj stabilność nóżek i w razie potrzeby dokręcaj śruby.

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego https://wnsp.pl/

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *