Wentylacja grawitacyjna – wszystko, co musisz wiedzieć

Wentylacja grawitacyjna – wszystko, co musisz wiedzieć

Czym jest wentylacja grawitacyjna?

Lato, upał, wysoka temperatura. Koncepcja praktycznie darmowej wentylacji brzmi jak mokry sen. Tak więc jak to jest z tą wentylacją grawitacyjną? Wentylacja grawitacyjna – ten ciekawie brzmiący termin oznacza najprostszy i najstarszy sposób wymiany powietrza w budynkach, który polega na wybudowaniu pionowych kanałów wentylacyjnych, które odprowadzają ciepłe powietrze z górnych partii budynku na zewnątrz obiektu. Dzięki różnicy ciśnień, w kominie wentylacyjnym tworzy się ciąg, który wyciąga powietrze do góry. Jednak ta metoda działa tylko w określonych warunkach atmosferycznych. A zatem.. co to za warunki?

Warunki działania wentylacji

Aby ta stara metoda mogła skutecznie wentylować nasze domy i budynki, muszą zostać spełnione pewne warunki. Wentylacja grawitacyjna zadziała gdy umożliwimy przepływ powietrza z zewnątrz obiektu do środka, na przykład poprzez otwarte okno lub zwykłe nieszczelności budynku lub okien. Oczywiście kanały wentylacyjne muszą być odpowiednio zaprojektowane. Muszą mieć odpowiednią wysokość i przekrój. Jednak to nie takie proste, ponieważ zapomnieliśmy o jeszcze jednym warunku. Wewnątrz budynku musi być znacznie cieplej niż na zewnątrz. Różnica temperatur musi wynosić co najmniej 12 stopni Celsjusza. Gdy ten warunek jest spełniony, różnica ciśnień powoduje samodzielne przemieszczanie się mas powietrza co daje nam pożądany efekt – chłodzenie naszych pomieszczeń.

Zobacz także:  Jak działa osuszacz powietrza? 3 propozycje osuszaczy

Aby maksymalizować skuteczność wentylacji grawitacyjnej należy zachować prawidłowy kierunek przepływu powietrza. Otwarte okna w pokojach, toalecie i kuchni sprawiają, że w kanałach wentylacyjnych tworzy się tak zwany cug, czyli ciąg powietrza, który wyciąga ciepłe powietrze na zewnątrz. Wyciągane powietrze jest w tym wypadku natychmiast uzupełnianie świeżym, nieco chłodniejszym powietrzem z zewnątrz budynku. Jeśli jednak zbudowany przez nas kierunek przepływu powietrza jest nieprawidłowy, nasza wentylacja może nie działać tak, jak byśmy tego oczekiwali. Właśnie dlatego, wymieniona metoda, nie jest najlepszym sposobem wentylacji. W zasadzie jest daleka od bycia najlepszą. Przejdźmy zatem do wad wentylacji grawitacyjnej.

Wady wentylacji grawitacyjnej

Jak już wspomniano, wentylacja grawitacyjna jest mocno zależna od warunków atmosferycznych. Temperatura na zewnątrz musi być chłodniejsza od 12 stopni Celsjusza.
Zastanówmy się co jeszcze należy do zbioru wad tej metody.

Zobacz także:  Przegląd innowacji w zlewozmywakach jednokomorowych z ociekaczem

> Na pewno jest to konieczność rozszczelnienia okien,
> nie mamy również kontroli nad ilością przepływającego powietrza,
> brak filtracji wentylowanego powietrza,
> bardzo duże straty energetyczne budynku,
> system wentylacji grawitacyjnej musi być odpowiednio zaprojektowany.

Jednak ta historia nie musi być tak smutna i szara, nasza stara metoda wentylacji ma również zalety. Jak one wyglądają?

Zalety wentylacji grawitacyjnej

Gdyby wspomnieć tylko o wadach, byłoby to zaprzeczenie kosmicznego prawa równego opisu, zatem do najważniejszych zalet wspomnianej metody wentylacji należą:

> brak potrzeby montowania przeznaczonych do wentylacji urządzeń,
> Nie trzeba rozprowadzać instalacji wentylacyjnej,
> no i oczywiście nie pobiera prądu i nic nas nie kosztuje.

Wiemy już jakie są słabe i mocne strony wentylacji grawitacyjnej. Na tym etapie prawdopodobnie jesteśmy w stanie stwierdzić czy ta metoda wentylacji nam odpowiada. Jednak warto jeszcze wspomnieć o tym, kiedy nasz system będzie działał najlepiej, a kiedy będzie niewystarczający.

Kiedy wentylacja grawitacyjna działa najlepiej?

Odpowiedź na postawione pytanie jest stosunkowo prosta. Wentylacja grawitacyjna najlepiej działa zimą. Jest to spowodowane tym, że zwykle w zimę, temperatura na zewnątrz budynku jest dużo niższa niż w środku. Jest to główny warunek poprawnego działania wentylacji grawitacyjnej. Logiczne jest zatem, że w lato skuteczność tej wentylacji będzie daleka od pożądanej. Gdy zależy nam na chłodzeniu swoich rozgrzanych pokoi latem, powinniśmy zainwestować w wentylacje mechaniczną.

Zobacz także:  O czym warto pamiętać wykonując wentylację?

Podsumowanie

Gdy zależy nam na praktycznie bezpłatnej wentylacji i nie mamy problemów z wysokimi temperaturami latem, wentylacja grawitacyjna spełni nasze oczekiwania. Niestety gdy poszukujemy systemu wentylacji, który pozwoli skrócić nasze męki latem, konieczne będzie użycie innego systemu wentylacji, gdyż wentylacja grawitacyjna będzie po prostu nieskuteczna. W tym przypadku uratuje nas tylko mechaniczny system wentylacji powietrza, za co przyjdzie nam zapłacić pokaźną sumkę.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *