Pomaluj swój kominek – jak zmienić jego wygląd bez większych kosztów?

Pomaluj swój kominek – jak zmienić jego wygląd bez większych kosztów?

Jeśli Twój kominek ogrzewał i ozdabiał domostwo przez dłuższy czas możliwe, że odczuwasz potrzebę odświeżenia go. Należy jednak pamiętać o ostrożnym doborze farb, ze względu na pełnioną przez niego funkcję. W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat tego jak pomalować kominek oraz jakie farby są polecane do tego celu. 

Jak pomalować kominek? Przygotowanie podłoża to klucz

Malowanie kominka nie jest procesem prostym. Wielu ludzi zadaje sobie pytanie: „jak pomalować kominek?”. W celu uzyskania jak najlepszego efektu pierwszym etapem malowania powinno być przygotowanie kominka, na które składają się 4 etapy:

 • przygotowanie podłoża;
 • usunięcie wcześniej położonych warstw farby;
 • mycie;
 • szlifowanie.

Ważne, aby nie pomijać żadnego ze wspomnianych etapów, gdyż może to bezpośrednio rzutować na osiągnięty po malowaniu efekt estetyczny oraz trwałość nowo nałożonej farby.

Przygotowanie podłoża

Pierwszym etapem wstępnym jest przygotowanie podłoża, które mamy zamiar pomalować. W tym celu należy skupić się na zabiegach takich jak: usunięcie sadzy i zlikwidowanie rdzy. Proces ten może być żmudny, jednak jest istotny, aby możliwe było uzyskanie odpowiedniej przyczepności farby. Dobrą wiadomością jest to, że można we wspomnianych zabiegach posłużyć się domowymi metodami: użyć papieru ściernego bądź szczotki drucianej. Jeśli jednak jesteś w posiadaniu szlifierki jak najbardziej nada się ona do tych zadań.

Zobacz także:  Wentylacja grawitacyjna - wszystko, co musisz wiedzieć

Usunięcie farby

W zależności od ilości położonych wcześniej warstw farby oraz ich stanu zabieg ten może zająć więcej bądź mniej czasu. Warto zaopatrzyć się w szpachelkę i drucianą szczotkę, które umożliwią efektywne usunięcie pozostałości farby.

Mycie kominka

Podczas czyszczenia ważne jest usunięcie zarówno pyłu, który mógł się nagromadzić podczas wcześniejszych zabiegów jak i dokładne umycie kominka. Do mycia mogą przydać się delikatne detergenty, gąbka oraz ciepła woda – przed umyciem całego kominka sprawdź w niewidocznym miejscu czy detergent nie prowadzi do powstania zniszczeń.

Szlifowanie

Ten etap nie zawsze jest konieczny, jednak zawsze jest opłacalny. Jeśli jednak zauważysz pozostałości po starej farbie warto jest go przeprowadzić. Możesz w tym celu użyć papieru ściernego. Nawet w przypadku, gdy nie zauważysz widocznych pozostałości farby warto jest przeszlifować cały kominek – pozwala to na uzyskanie optymalnej przyczepności podłoża.

Malowanie kominka

Poleca się malowanie powierzchni kominka tradycyjnie, za pomocą wałka. Pozwala to na uzyskanie optymalnego efektu oraz zapobiega powstawaniu nieestetycznych smug. Możesz również użyć pędzla w niektórych miejscach – w szczególności jeśli obecne są na nim wklęsło-wypukłe zdobienia, wymagające większej precyzji podczas malowania.

Zobacz także:  Sprawdzone domowe sposoby na mrówki w domu

Inną metodą jest zastosowanie farby w sprayu, która pozwoli na szybkie uzyskanie optymalnego efektu.

Przed przystąpieniem do malowania należy jednak pamiętać, aby przeprowadzać je w odpowiednich warunkach:

 • Zadbaj o wentylacje – jeśli w pomieszczeniu znajdują się okna, otwórz je. Niektóre farby mogą wydzielać opary niesprzyjające zdrowiu.
 • Zabezpiecz powierzchnie, których nie będziesz malować – warto jest zaopatrzyć się zawczasu w folię bądź taśmę malarską, którymi zabezpieczysz okoliczne ściany i przedmioty. Uchroni Cię to przed koniecznością wprowadzania poprawek.
 • Nie maluj w skrajnych temperaturach – farba przyjmie się najlepiej w optimum temperatur jakim jest przedział 15-25 stopni, dlatego lepiej przeczekać zimę i malować wiosną.

Przed przystąpieniem do malowania warto jest nałożyć na powierzchnię podkład, który pomoże w uzyskaniu pożądanego efektu.

Jaką farbą pomalować kominek?

Farba do kominka powinna wykazywać właściwości żaroodporne oraz wysoki zakres temperatur użytkowania – najlepiej jeśli zakres ten będzie wykraczał poza 300 stopni Celsjusza. Jest to istotne, ponieważ farby o tym zakresie temperatur użytkowania nie tracą swoich właściwości  – nie pękają, nie odbarwiają się i nie odchodzą – nawet przy intensywnym użytkowaniu kominka. Poleca się zastosowanie takich farb jak:

 • emulsje silikatowe (krzemianowe), które umożliwiają długotrwałe zachowanie koloru;
 • farby silikonowe, które umożliwiają łatwe późniejsze doczyszczanie kominka;
 • farby w postaci proszkowej – jednak w tym wypadku konieczne jest zastosowanie malowania proszkowego;
 • farby ceramiczne;
 • lakiery żaroodporne;
 • farby i lakiery żaroodporne w sprayu.
Zobacz także:  Przegląd innowacji w zlewozmywakach jednokomorowych z ociekaczem

Niezależnie od wybranego rodzaju farby ważne jest zweryfikowanie faktycznego zakresu temperatur użytkowania – wiele farb, które są oznaczane jako żaroodporne nie posiada pożądanego zakresu powyżej 300 stopni Celsjusza, który będzie odpowiedni dla kominka. 

Artykuł powstał na podstawie źródeł pochodzących ze strony: https://domkizmarzen.pl/

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *