O czym warto pamiętać wykonując wentylację?

O czym warto pamiętać wykonując wentylację?

Instalacje wentylacyjne buduje się przy użyciu kanałów i rur wentylacyjnych. Możemy je zainstalować wszędzie, gdzie potrzebujemy ciągłego przepływu świeżego powietrza. Najczęściej jednak stosuje się je przy odprowadzaniu zanieczyszczonego powietrza z okapów kuchennych, przy instalacjach grawitacyjnych, a także z wymuszonym przepływem. W tym artykule opowiemy nieco więcej o wentylacji i tym, co jest potrzebne do zainstalowania jej.

Najważniejsze funkcje wentylacji

Najważniejszym zadaniem wentylacji, jest wymiana powietrza w pomieszczeniu. Ponadto pełni ona funkcję:

  • niwelowania powstającego ciśnienia
  • niedopuszczania do nadmiernych zawilgoceń na ścianach
  • redukcja hałasu.

Prawidłowo wykonany system wentylacyjny zapewni też optymalną prędkość przemieszczającego się powietrza, pracę całego układu i nie dopuści do powstania wyżej wymienionych problemów takich jak: ciśnienie, wilgoć, nadmierny hałas.

Z czego składa się instalacja wentylacyjna?

System wentylacyjny zbudowany jest z połączonych ze sobą przewodów wentylacyjnych. Zależnie od geometrii budynku całość systemu tworzą:

  • proste rury do wentylacji o różnej długości i przekroju (jest możliwość przycięcia ich na dowolny wymiar
  • kolanka oraz trójniki — elementy, które umożliwiają zmianę kierunku przebiegu instalacji,
  • redukcje pozwalające zmienić przekroje stosowanych przewodów,
  • nyple i zaślepki, czyli elementy wykończeniowe
  • obejmy, haki i pozostałe akcesoria montażowe.
Zobacz także:  Przegląd innowacji w zlewozmywakach jednokomorowych z ociekaczem

Jakie rury do wentylacji grawitacyjnej

Rury powinno się wybrać zależnie od rodzaju systemu wentylacji, na jaki się zdecydowaliśmy. System może być grawitacyjny lub mechaniczny. Wentylacja grawitacyjna, która opiera się na naturalnym ruchu mas powietrza, będzie wymagała kanałów o gładkich ścianach i przekroju minimalnym 10 cm. Dzięki temu otrzymamy odpowiedni ciąg. Z kolei wentylacja mechaniczna charakteryzuje się wymuszonym obiegiem powietrza. Dlatego możemy użyć dowolnych przewodów wentylacyjnych. Mogą być to standardowe rury spiro, PCV, karbowane, elastyczne przewody flex i wiele innych.

Instalacja wentylacyjna — o czym warto pamiętać?

Podstawową zasadą jest pamiętanie o tym, że każda instalacja powinna być możliwie krótka. Dlaczego? Zbyt duże odległości pomiędzy wlotem i wylotem powietrza będą wpływały na obniżenie wydajności całego systemu.
By wymiana powietrza była najbardziej efektywna, warto zdecydować się na prosty przebieg kanałów wentylacyjnych z małą ilością kolanek. Jeżeli nie możemy uniknąć zmian kierunku przebiegu przewodów, powinniśmy stosować łagodne łuki, które nie przekraczają 45°. Wszelkie większe załamania mogą drastycznie obniżyć skuteczność cyrkulacji powietrza.

Zobacz także:  Wentylacja grawitacyjna - wszystko, co musisz wiedzieć

Warto wiedzieć, że om mniejsza jest średnica rur wentylacyjnych, tym większą otrzymamy prędkość przemieszczającego się w nich powietrza. Tym samym hałas generowany przez włączoną instancję będzie większy hałas generowany. Ponadto efektem będzie spadek wydajności wentylacji, ponieważ opory będą większa. W przypadku domków jednorodzinnych najczęściej stosuje się przekroje przewodów o wymiarach 14 x 14 i 14 x 21 cm.
Kształt przewodów może być różny, ponieważ każda opcja posiada swoje zalety. Pamiętajmy, że prostokątne będą lepiej układać się w dostępnej przestrzeni, natomiast ich montaż jest już nieco bardziej problematyczny. Z kolei okrągłe będą potrzebowały więcej miejsca. Istnieje też wyjście pośrednie — są nim kanały wentylacyjne owalne.

Wszystko regulują przepisy, które stanowią, iż materiał przewodów wentylacyjnych koniecznie musi być niepalny. Przewody w większości przypadków wykonane są więc z blachy ocynkowanej, tworzywa PCV, aluminim, mosiądzu lub miedzi.
Nie bez znaczenia pozostaje giętkość rur wentylacyjnych. Sztywne elementy instalacji zapewniają zwiększenie trwałości i dają dobre parametry akustyczne.

Zobacz także:  Purenit czy klinaryt - co lepiej wybrać?

Natomiast aluminiowe, elastyczne rury wentylacyjne typu flex, stosowane są najczęściej na krótkich lub też skrajnych odcinkach instalacji takich jak podłączenie kratek, rekuperatora lub też centrali wentylacyjnej). Elastyczne rury PCV o małych przekrojach stosuje się do wykonywania całości instalacji  (budownictwo jednorodzinne)

Jaka powinna być prawidłowa instalacja wentylacyjna?

Odpowiedni projekt i wykonanie instalacji wentylacyjnej charakteryzuje się wysoką skutecznością i bezawaryjnością. Do najważniejszych elementów instalacji wentylacyjnej należą przewody wentylacyjne, które składają się z rur. Wszystkie materiały powinny być wysokiej jakości, by wentylacja mogła posłużyć nam przez długie lata użytkowania.

Źródło: https://mebleramadan.pl/

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *