Wylewka anhydrytowa czy cementowa? Wady i zalety rozwiązań

Wylewka anhydrytowa czy cementowa? Wady i zalety rozwiązań

Wylewka anhydrytowa jest nowoczesną alternatywą dla powszechnie stosowanej dotychczas wylewki cementowej. Z uwagi na swoją płynną konsystencję wykazuje właściwości samopoziomujące. Jej zastosowanie jest uniwersalne, ale szczególnie poleca się ją do wykonywania ogrzewania podłogowego. W tym artykule opowiemy nieco więcej o wylewce anhydrytowej i porównamy ją do tradycyjnego rozwiązania, czyli wylewki cementowej.

Wylewka anhydrytowa — co to jest?

Wylewka anhydrytowa jest innowacyjnym podkładem podłogowym. Ze względu na swoje właściwości coraz powszechniej zastępuje przykładowo wylewki cementowe. Świetnie odnajduje się w budownictwie mieszkaniowym, dlatego też warto rozważyć zastosowanie tego materiału, jeśli planujemy inwestycję budowlaną i mamy już wybrany projekt swojego domu.

Czym jest wylewka anhydrytowa? Jest to zaprawa, którą wykonano na bazie spoiwa anhydrytowego — bezwodnej formy siarczanu wapnia, czyli odwodnionego gipsu. Uzupełniony został środkami upłynniającymi oraz wypełniaczami.

Za sprawą ciekłej konsystencji wylewka anhydrytowa tworzy idealnie gładką i równą powierzchnię. Co ważne — nie ma konieczności mechanicznego wyrównywania. Właśnie z tego powodu wiele osób nazywa ten materiał wylewką samopoziomującą lub jastrychem płynnym. To jednak nie wszystko, ponieważ ta zaprawa posiada o wiele więcej specyficznych właściwości, które mają przełożenie na jej rosnącą popularność i szerokie zastosowanie.

Zobacz także:  Jak rozrysować schody zabiegowe - praktyczny poradnik

Wylewka anhydrytowa problemy

Wylewka samopoziomująca ceniona jest zwłaszcza ze względu na swoje bardzo uniwersalne zastosowanie. Umożliwia szybki montaż, dlatego często wykorzystuje się ją do wykonywania wielkopowierzchniowych podkładów podłogowych, przykładowo w budynkach użyteczności publicznej. Świetnie sprawdzi się również w domkach jednorodzinnych, a w szczególności, jeśli planujemy wykonanie ogrzewania podłogowego.

Nie zapominajmy jednak, że ten rodzaj jastrychu można używać wyłącznie do wykańczania wnętrz. Nie należy stosować wylewki anhydrytowej na zewnątrz, ponieważ zaprawa wykazuje wrażliwość na wilgoć. Z tego powodu materiał ten w łazienkach, kuchniach i innych pomieszczeniach wilgotnych będzie wymagał wykorzystania dodatkowej izolacji przeciw wilgoci. Może być to na przykład płynna folia.

Wylewka anhydrytowa czy cementowa?

Wiele osób, które właśnie budują swój dom, zastanawia się, które rozwiązanie będzie najlepsze. Mają do wyboru właśnie wylewkę anhydrytową oraz tradycyjny cement. Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy z tych rodzajów jastrychu posiada swoje wady i zalety.

  • Wylewka cementowa charakteryzuje się niską ceną, wytrzymałością i uniwersalnym zastosowaniem. Można ją wykorzystać zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Nic nie stoi na przeszkodzie, by użyć jej w pomieszczeniach wilgotnych. Wadą jest jednak czasochłonne wykonanie, które wymaga wykonania zbrojenia oraz umiejętnego zacierania i wygładzania. W każdym przypadku powinno się zrobić w takiej wylewce dylatację. Podkład cementowy ma też dość dużą grubość (minimum 4 cm).
  • Wylewka anhydrytowa jest droższym materiałem, ale jednocześnie cieńszym. Ponadto można ją wykonać znacznie szybciej. Jej zaletą jest fakt, że nie wymaga zbrojenia i wygładzania. Jeśli pomieszczenie ma powierzchnię mniejszą niż 25 m2, wówczas nie ma konieczności nawet robienia dylatacji. Z tym wyjątkiem jest sytuacji, gdy kładzie się jastrych grzewczy.  Jest ona bardzo dobrym rozwiązaniem pod ogrzewanie podłogowe. Płynną masa tworzy bez problemu gładką powierzchnię. Dzięki temu układanie posadzki na dalszym etapie jest znacznie prostsze. Nie bez znaczenia jest też szybkość schnięcia, pozwalająca na wcześniejsze kontynuowanie prac wykończeniowych niż w przypadku wylewki z cementu.
Zobacz także:  Instalacja elektryczna natynkowa w garażu - jakie są jej zalety?

Podsumowując można powiedzieć, że ostateczna decyzja będzie zależała od tego, w jakim miejscu chcemy nakładać wylewkę oraz jakie są nasze indywidualne potrzeby.

Jaka wylewka pod odpływ liniowy?

W przypadku pomieszczeń wilgotnych, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wylewki cementowej. Jeśli jednak ułożyliśmy tam podkład anhydrytowy, można to naprawić. Każdą wylewkę pod prysznicem powinno się zabezpieczyć warstwą hydroizolacyjną. Anhydryt jest wrażliwy na wilgoć, dlatego należy zrobić to z najwyższą starannością. Szczególnie dokładnie powinno się uszczelnić narożniki, a także styk odpływu z posadzką.  Pomocne są maty uszczelniające i kleje systemowe. Gdy zastosujemy je prawidłowo, możemy skutecznie zapobiec przeciekom.

Zobacz także:  Montaż elewacji drewnianej na styropianie

Artykuł powstał na podstawie treści ze strony: https://florianbudownictwo.pl/

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *