Montaż elewacji drewnianej na styropianie

Montaż elewacji drewnianej na styropianie

Jeśli zdecydujemy się na zamontowanie drewnianej elewacji, po ociepleniu budynku styropianem najpierw powinniśmy wiedzieć jak to zrobić. Montaż elewacji drewnianej można zlecić fachowcom, lecz można to również zrobić we własnym zakresie. Samodzielny montaż będzie wymagał znajomości instrukcji, którą zamieszczamy poniżej.

Zanim jednak weźmiemy się za jakiekolwiek prace montażowe powinniśmy odpowiednio przygotować podłoże, na którym nasz styropian będzie leżał. Wybór styropianu jest dowolny ale najbardziej praktyczne używanie fabrycznie nacinanych płyt, ponieważ łatwiej jest je układać między listwami. Kolejno powinniśmy położyć specjalną siatkę zabezpieczającą oraz posmarować ją klejem.

Następnie powinniśmy wykonać podbudowę, aby to zrobić potrzebujemy łat dylatacyjnych są one wykonane z wytrzymałego drewna – najlepiej jak zrobione są z drewna egzotycznego.

Gdy podbudowa jest już gotowa, montowane są na niej deski elewacyjne, lecz sposób ich montażu zależy od rodzaju i wybranego układu desek.

Montaż deski elewacyjnej na styropianie

Deski elewacyjne można mocować praktycznie do każdej ściany konstrukcyjnej, więc nie powinniśmy mieć większego problemu z montażem. Na początku musimy dobrze zapamiętać fakt, że drewno pracuje i pod wpływem wilgoci rozszerza się i kurczy.  Oznacza  to, że nie możemy desek przybijać na ścisk, zaś konieczne jest zachowanie kilkumilimetrowej szpary pomiędzy nimi, aby umożliwić im odpowiedni ruch.

Zobacz także:  Podłączenie różnicowoprądowe - na czym polega?

Musimy również wykonać cokołu przy ziemi, aby ochronić naszą drewnianą fasadę przed rozbryzgującą się na gruncie deszczówką. Dodatkowo cokół wykonać powinniśmy z nienasiąkliwego materiału oraz powinien mieć wysokość około 30 centymetrów.

Dobrym pomysłem jest też zastosowanie okapników najlepiej blaszanych. Należy umieścić je między poziomymi fragmentami elewacji, ułatwi to znacząco odprowadzanie wody.

Powinniśmy także wiedzieć o możliwości zabezpieczenia desek elewacyjnych przy otworach okiennych i drzwiowych, parapetach oraz w narożnikach. Nie możemy zapominać również, że elementy domu, do których przybijane zostają deski elewacyjne muszą być prostopadłe w stosunku do ich ułożenia.

Musimy zachować ostrożność i dokładność podczas procesu łączenia części elewacji z częściami domy wykonanymi z innych surowców.

Koniecznie musimy zakupić ruszt wykonany z drewna, metalu czy aluminium.

Zachowanie szczeliny wentylacyjnej jest ważną kwestią, jeżeli zależy nam na odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Dzięki temu zapobiegamy nadmiarowi wilgoci na deskach.

Deska elewacyjna pionowo

W elewacji drewnianej pionowa elewacja jest montowana o wiele rzadziej niż pozioma czy skośna, lecz deski ułożone w ten sposób wyglądają bardzo ładnie, warto więc dowiedzieć się jak je ułożyć.

Zobacz także:  Jak rozrysować schody zabiegowe - praktyczny poradnik

Jeżeli układamy deski pionowo, musimy wiedzieć, że wymagają podwójnego rusztowania, chyba że układamy je w systemie deska elewacyjna w deskę, w tym przypadku wystarczy ruszt poziomy.

Są różne metody układania desek. Układanie pionowe możliwe jest jedynie w trzech systemach – w nakładkę, deska elewacyjna w deskę lub na pióro i wpust.

Deska elewacyjna pozioma

Podczas montażu elewacji drewnianej, możemy zastosować deski mające częściowo fazowane krawędzie wzdłużne, ułożone poziomo, pod kątem 30 stopni.

Dzięki temu zapewnione jest maksymalne zbliżenie desek do siebie na elewacji, lecz jednocześnie zachowanie prawidłowego odstępu pomiędzy nimi. Prawidłowym odstępem pomiędzy deskami w elewacji drewnianej jest 8 – 10 mm pomiędzy fazowanymi krawędziami.

Przy sposobie poziomego układania jako nakładkę stosuje się na elewacji deski o długości od 25 do 150 mm.

Zastosowanie deski z felcem pozwala na zmniejszenie nakładki do 15 mm.

Zawsze należy zachować dwumilimetrowy odstęp pomiędzy deskami, w celu ograniczenia możliwości wypaczenia desek pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych.

Zawsze należy pamiętać, by deski w dolnej warstwie układać prawą powierzchnią dordzeniową do budynku, natomiast w warstwie górnej na zewnątrz.

Zobacz także:  Jak przebiega montaż bramy dwuskrzydłowej?

Deska elewacyjna kompozytowa montaż

Kompozyt elewacyjny jest doskonałą alternatywę dla naturalnego drewna, z którego robione są deski wykorzystywane do drewnianych elewacji. Tworzywo to faktycznie swoim wyglądem przypomina prawdziwe drewniane deski. Produkowane jest ono z mączki drzewnej oraz polichlorku winylu.

Bardzo istotną informacją jest to, że jest ono tworzone z recyklingu, a mączka drzewna pozyskiwana jest z odpadów drewnianych, wskutek czego jest to materiał ekologiczny.
W przypadku montażu elewacji kompozytowej, elewacja mocowana jest do konstrukcji z legarów rozmieszczonych w odstępach mających około 40 cm. Warto pamiętać, żeby deski od elewacji zostały poddane odpowiedniej aklimatyzacji, która trwa minimum 24 h godziny. Dodatkowo ważnym warunkiem przeprowadzania prac montażowych jest temperatura powietrza powyżej5°C.

Źródło: https://aninbud.pl/

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *