Podłączenie różnicowoprądowe – na czym polega?

Podłączenie różnicowoprądowe – na czym polega?

Co to jest różnicówka?

Wyłącznik różnicowoprądowy odłącza zasilanie w przypadku ujemnego przepływu prądu. Chroni instalacje elektryczne i jest w pewien sposób ochroną przeciwpożarową.

Wyłączniki różnicowoprądowe są instalowane we wszystkich nowych mieszkaniach i domów jednorodzinnych. W sprzedaży dostępne są również wyłączniki różnicowoprądowe z bezpiecznikami różnicowoprądowymi, co jest dodatkowym atutem. Tak zwane różnicówki z zabezpieczeniami nad prądowymi mogą stanowić skuteczną ochronę wszystkich domowych instalacji elektrycznych.

Budowa różnicówki

Warto poznać budowę wyłacznika różnoprądowego, aby zrozumieć jego działanie i sposób, w jaki powinno się go podłączyć. Różnicówka posiada cztery najważniejsze elementy:
*Zestyki torów prądowych, razem z zamkiem i dźwignią załączającą;
*wyzwalacz różniczoprądowy-przekaźnik spolaryzowany;
*przekładnik prądowy tzw. przekaźnik Ferrantiego -pierścień ferromagnetyczny, przez który przechodzą przewody fazowe i przewody neutralne;
*obwód testowania wyłącznika-dzięki niemu możemy sprawdzić stan w trakcie użytkowania.

Zasada działania różnicówki

W normalnej pracy suma wektorowa prądów płynących przez transformator jest równa zeru (zgodnie z pierwszym prawem Kirchhoffa). W związku z tym w uzwojeniach wtórnych transformatora ferrantiego (zawiniętych na rdzeń) nie powstaje siła elektromotoryczna (EMF), przekaźnik polaryzacyjny jest zamknięty (jest przyciągana do magnesu trwałego), a tym samym styki główne są zamknięte.

Zobacz także:  Budowa domu z keramzytu - czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Jeżeli w obwodzie ochronnym wystąpią prądy upływowe (np.od ciała ludzkiego do ziemi lub przez przewody uziemiające), to całkowity prąd w oknie transformatora będzie różny od zera: w uzwojeniu wtórnym indukuje się CEM, a w cewce przekaźnika polaryzacyjnego płynie prąd. Pole magnetyczne wytwarzane przez cewkę kompensuje pole magnesu stałego przekaźnika. Jeśli prąd upływu przekracza próg zadziałania wyłącznika (w rzeczywistości około połowy), przekaźnik polaryzacyjny otwiera się, rozłącza i otwiera styki główne, wyłączając obwód.

Podczas testu, przycisk testowy powoduje zwarcie zacisków przewodów fazowych wyłącznika po stronie odbiorcy oraz przewodu neutralnego lub drugiej fazy wyłącznika polifazowego po stronie zasilania, poprzez wbudowany rezystor (zwykle 10 kΩ). W ten sposób do wyłącznika popłyną tylko prądy w torze fazowym, a suma prądów w oknie transformatora będzie różna od zera, jak w przypadku prądu upływu. Wyłącznik automatyczny powinien zadziałać.

Rodzaje wyłączników różnicowoprądowych

*Wyłączniki różnicowoprądowe typu A są wyłącznikami czułymi na prądy różnicowe sinusoidalne i prądy wyprostowane impulsowe.

*Wyłączniki różnicowoprądowe typu B-zaawansowane wyłączniki czułe na prądy różnicowe sinusoidalne, prądy stałe impulsowe i prądy stałe wygładzone do 1000 Hz.

Zobacz także:  Malowanie domu - co warto wiedzieć?

*Wyłączniki różnicowoprądowe typu AC-wyłączniki czułe na sinusoidalne prądy różnicowe.

Wyłączniki różnicowoprądowe dzieli się również ze względu na ich czułość i wyróżnia się je następująco.

*Typy o wysokiej czułości, które reagują na prądy różnicowe 10 mA lub 30 mA. Najczęściej stosowane w domach i mieszkaniach.

*Średnioczułe, odłącza zasilanie po wykryciu prądów różnicowych 100mA300mA lub 500mA.

*Niskoczułe, odłącza zasilanie, jeśli prąd różnicowy przekroczy 500mA. Głównie stosowane w zakładach przemysłowych.

Jak podłączyć różnicówkę?

Podstawowym założeniem jest to, że RCD nie powinny być instalowane tylko pomiędzy siecią zasilającą a urządzeniami elektrycznymi, ponieważ nie chronią przed zwarciami i przegrzaniem przewodów na skutek nadmiernych prądów. Dlatego rozdzielnice domowe uzupełnia się co najmniej jednym wyłącznikiem różnicowoprądowym.

W schemacie uproszczonym (jeden obwód w rozdzielnicy) linia zasilająca fazowa i linia neutralna są podłączone do wyłącznika różnicowoprądowego. Przewody ochronne są podłączone do listwy zaciskowej i nie wolno ich rozłączać.

Przewody fazowe wyjść różnicowych muszą być podłączone do wyłącznika automatycznego-jest to zabezpieczenie nad prądowe. Przewód neutralny wyjścia RCD musi być podłączony bezpośrednio do gniazdka.

Zobacz także:  Montaż elewacji drewnianej na styropianie

 

Jeżeli po zamontowaniu wyłącznik pracował bez awaryjnie przez długi czas, a potem nagle zaczyna działać nieprawidłowo, to najprawdopodobniej jest to spowodowane usterką w instalacji lub w jakimś urządzeniu. Dopiero wykrycie i usunięcie tego faktu umożliwia przywrócenie RCD do wymaganego stanu. Odwrotnie, jeśli od początku był problem z wyłącznikiem, to najprawdopodobniej wynika z nieprawidłowego podłączenia tego elementu.

Przy wyborze odpowiedniego wyłącznika różnicowoprądowego do instalacji w naszych domach należy zwrócić szczególną uwagę na następujące parametry:

  • Napięcie znamionowe-nie może być niższe od napięcia sieciowego.
  • Prąd różnicowy-określa wielkość prądu, który może przepłynąć przez wyłącznik. Awaria spowoduje zadziałanie urządzenia.
  • Prąd znamionowy-parametr ten określa maksymalny prąd, jaki może przepływać przez styki wyłącznika.

Źródło: https://meblemarkt.pl/

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *