Instalacja elektryczna natynkowa w garażu – jakie są jej zalety?

Instalacja elektryczna natynkowa w garażu – jakie są jej zalety?

 Instalacja natynkowa – co to takiego?

Ten rodzaj instalacji nazywa się inaczej instalacją naścienną, słysząc tę nazwę możemy łatwo wywnioskować, że kable i inne akcesoria elektryczne prowadzone są wzdłuż ścian czy na sufitach. Jeżeli decydujemy się na instalację tego typu, musimy przyjąć do wiadomości to, że kable są widoczne. Tego typu rozwiązania coraz częściej są stosowane nie tylko ze względów technicznych czy komfortu, ale również dekoracyjnych.

Najczęstszym powodem wykonywania instalacji natynkowej jest konieczność wykonania dodatkowego fragmentu instalacji lub adaptacja pomieszczenia na cele mieszkalne. Jest ona często wykorzystywana w takich przypadkach jak: chęć zachowania naturalności materiałów murowych, wykańczanie drewnianego domu. Wykorzystuje się ją także, gdy stylizujemy wnętrza na styl industrialny, loftowy czy vintage, choć w zwyczajnych mieszkaniach też powinna się sprawdzić.

Gdzie stosuje się instalacje natynkowe?

Natynkowa instalacja elektryczna, najczęściej sprawdza się w pomieszczeniach gospodarczych, garażach czy piwnicach. Dzieje się tak, dlatego że w tego typu pomieszczeniach niezbyt zależy nam na ich estetyce, oczywiście wszystko powinno być schludne i czyste, ale nie ma różnicy czy listewki z kablami są wewnątrz czy na zewnątrz ściany czy sufitu. Jeżeli chodzi o przewody elektryczne doprowadzane są one w określone miejsce, za pomocą właśnie specjalnych listew lub kanałów kablowych. Takie listewki nie wyglądają źle, więc rozwiązanie to, lecz wykonane powinno być ono znacznie staranniej, możemy zastosować podczas remontu domu czy adaptacji pomieszczenia gospodarczego na mieszkalne. Wybierając takie rozwiązanie mamy możliwość rozprowadzić przewody elektryczne tak jak jest nam wygodnie.

Zobacz także:  Malowanie domu - co warto wiedzieć?

Niezbyt istotne jest to czy umieścimy kable w listwach czy kanałach tuż po podłodze lub wyżej przy suficie, pod parapetami czy wzdłuż ościeżnic, drzwi. Możemy być pewni, że dzięki odpowiedniej aranżacji nie będą one widoczne.

Instalacja natynkowa jako element stylu wnętrza

Coraz częściej możemy spotkać się z przypadkami, że w danym mieszkaniu instalacja natynkowa jest celowa, a nie robiona z powodu braku innej możliwości. Jest ona w takim wypadku elementem stylizacji wnętrza, a wszystkie przewody elektryczne mocowane są bezpośrednio do ścian, lecz mogą być również poprowadzone w specjalnych do tego zadania rurkach. Trzeba pamiętać, że wbrew pozorom taki model wnętrza nie jest jakimś nowatorskim pomysłem, jakich w tych czasach jest bardzo wiele, za to jest on raczej podpatrzony z poprzemysłowych biur, pracowni czy mieszkań i właśnie w takich sytuacjach wykorzystywany.

W dodatku takie widoczne przewody elektryczne, które najczęściej są białe lub czarne – mogą być także doskonałym elementem mieszkań w stylu loft, vitage, industrial oraz nowoczesnych, ale w ostatnim przypadku stosowane są tylko jako dodatek. Kolejnym ważnym aspektem są osłonki na kable, które również mogą pełnić funkcję dekoracyjną – osłonami są rurki z miedzi, stali lub aluminium – jedynym warunkiem jest to, że muszą pasować do stylizacji pomieszczenia, w którym będą one wykorzystane.

Zobacz także:  Montaż elewacji drewnianej na styropianie

W garażach najczęściej przewody są prowadzone pionowo po ścianach oraz wzdłuż podłogi lub sufitu. Instalacja natynkowa jest najlepszą opcją, właśnie do garaży z powodu możliwości, łatwiejszego zmienienia kabli lub ich położenia.

Schemat instalacji elektrycznej w garażu

Zanim zabierzemy się za jakiekolwiek próby zamontowania instalacji w garażu musimy mieć odpowiedni schemat. Jak powinniśmy przygotować taki schemat? Pierwszą ważną kwestią jest dokładne policzenie gniazdek, świateł i przełączników w pomieszczeniu.

Musimy wziąć pod uwagę wysokość instalacji każdego elementu – standardowo zaleca się instalowanie gniazd na wysokości 1 metra, a przełączników na wysokości 1,5 metra. Skrzynki przyłączeniowe powinny być umiejscowione pod sufitem, ale nie bezpośrednio pod nim, najlepiej zachować 20-25 centymetrów odstępu.

Kolejno wszystko powinno znaleźć się bezpośrednio na papierze. Najlepiej użyć kserokopii planu garażu, ponieważ w tej dokumentacji dokładnie przestrzegane są wszystkie rozmiary pomieszczeń, oraz zaznaczyć wszystkie przeanalizowane przez nas wcześniej wymiary.

Elektryka w garażu

Przed zamontowaniem instalacji elektrycznej w garażu, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo, ale także naszą wygodę. W takim wypadku musimy odpowiednio zaplanować poszczególne elementy tak, aby ich rozkład odpowiadał zajęciom, które planujemy tam wykonywać.

Pierwszą rzeczą jako powinniśmy zrobić jest dokładne przemyślenie układu gniazdek, ponieważ jednym z najczęstszych błędów przy wykonywaniu instalacji elektrycznych w garażach jest ich nieodpowiednia liczba, która w przyszłości może mocno się na nas odbijać. Żeby odpowiednio określić liczbę gniazdek, powinniśmy wziąć pod uwagę plan architektury wewnątrz naszego garażu. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na miejsca w których meble mają się znajdować, powinniśmy najbardziej zwrócić uwagę na stół z narzędziami, półki i regały na narzędzia.

Zobacz także:  Prawidłowe ocieplenie domu – krótki przewodnik

Kolejną ważną rzeczą, której musimy dopilnować, by instalacja była wygodna, rozmieszczenie gniazd elektrycznych. Jedno gniazdo musi być umieszczone przy wejściu i kilka przy stole warsztatowym. Po skończonym już remoncie, wykonując w garażu jakiekolwiek prace czy zajęcia będziemy mogli w tym samym czasie podłączyć kilka potrzebnych nam narzędzi. Musimy pamiętać, że ze względu na nasze bezpieczeństwo wszystkie gniazda powinny być hermetyczne, a dodatkowo powinny być wyposażone w uziemienie. Najlepiej, gdyby gniazda były też na wygodnej wysokości, żeby mieć do nich wygodny dostęp, a nie musieć się schylać, stawać na palcach czy stołkach.

Treść powstała z wykorzystaniem źródeł: https://kolejnyrozdzial.pl/

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *