Malowanie domu – co warto wiedzieć?

Malowanie domu – co warto wiedzieć?

Często potrzeba odświeżenia mieszkania i nowe trendy kolorystyczne skłaniają nas do decyzji, by odmalować swoje wnętrza.  W tym artykule omówimy kilka kwestii związanych z malowaniem mieszkania i rozważymy, czy warto zrobić to samodzielnie, czy powierzyć usługę profesjonalistom.

Malowanie domu — nasze porady

Tytułem wstępu wspomnimy, że malowanie najlepiej jest zlecić profesjonalnej firmie w sytuacji, gdy planujemy remont mający nieco szerszy zakres prac. Przykładowo może być to wyrównanie ścian. Jeśli chcemy nanieść jakieś wyroby specjalne i nie mamy w tym doświadczenia, również lepiej nie oszczędzać, by malowanie ścian przebiegło możliwie profesjonalnie.  Na ogół produkty niestandardowe i bardziej dekoracyjne, należą do drogich i wymagają pewnych umiejętności. Dlatego osoby, które zastanawiają się, ile kosztuje malowanie pokoju za metr w bardziej zaawansowanej formie, mogą być zaskoczone ceną. W takiej sytuacji ciężko podać konkretną cenę, bo jest ona ustalana indywidualnie.

Jednak jeśli mamy potrzebę jedynie odświeżenia ścian i zmiany koloru, możemy wykonać to samodzielne. Jest to prostsze zadanie i z pewnością da nam dużo satysfakcji z dobrze wykonanej pracy. Aby wszystko poszło po naszej myśli, najpierw należy starannie przygotować się do malowania ścian.

Zobacz także:  Wylewka anhydrytowa czy cementowa? Wady i zalety rozwiązań

Jak malować ściany samodzielnie? Przygotowania

Zanim rozpoczniemy malowanie ścian, należy poświęcić trochę czasu na projekt i zastanowić się, co chcemy osiągnąć, jakie kolory wybrać i dokładnie będziemy malować? Improwizacja w tej kwestii nie jest wskazana, ponieważ stracimy tylko czas i pieniądze.

Pomocne będzie z pewnością przejrzenie katalogów kolorystycznych różnych producentów farb i wizualizerów dostępnych na stronach internetowych popularnych marek. Te programy pozwalają skomponować różne zestawienia kolorystyczne na przykładowych zdjęciach wnętrz, a nawet na tych wgranych przez użytkownika.

Malowanie domu, a wybór farby

Oszacujmy powierzchnię ścian i sufitów, by wiedzieć ile metrów kwadratowych chcemy pokryć. Do obliczenia niezbędnej ilości farb w określonych kolorach możemy posłużyć się ich wydajnością — ilością metrów kwadratowych możliwych do pomalowania za pomocą litra farby.  Zazwyczaj podawane są wartości maksymalne, możliwe do osiągnięcia przy gładkim, idealnie przygotowanym podłożu — dla jednej warstwy. Najbezpieczniej jest przyjąć wydajność na poziomie ok. 80% od deklarowanej przez producenta, a także uwzględnić  to, że najprawdopodobniej konieczne będą dwie warstwy.

Zobacz także:  Montaż elewacji drewnianej na styropianie

Malowanie ścian — zaopatrzmy się w narzędzia

Obecnie w większości domów powierzchnia ścian jest gładka lub prawie gładka, najlepsze do nakładania farb emulsyjnych są wałki z runem, mającym długość długości około 10 mm. Gdy ściany są nieco bardziej chropowate, możemy użyć tych z dłuższym runem. Będziemy potrzebować minimum dwóch wałków — większy i mniejszy.

Dużym pomalujemy główne powierzchnie ścian i sufitów, a małym mniejsze fragmenty — wnęki okienne, narożniki wewnętrzne, zakamarki za grzejnikami i rurami instalacji itp. Warto dopasować dłuższą rączkę, by móc nim sięgnąć za kaloryfery.
Jeśli do malowania używać będziemy również emalii na przykład do kaloryfera, niezbędny jest  wałek typu flock, który wykonano z gąbki z napylonymi na jej powierzchnię włóknami.Nie polecamy stosowania jednocześnie wałków i pędzli – każdy z nich nakłada farbę w inny sposób, dlatego otrzymamy różną grubość i strukturę powłoki.

Ile za malowanie pokoju?

Osoby, które nie mają czasu oraz umiejętności malowania ścian samodzielnie, zastanawiają się, ile za malowanie pokoju policzy ich fachowiec. W wielu przypadkach pomoc ekipy remontowej okazuje się niezbędna, by osiągnąć upragniony efekt. Pamiętajmy o tym, że stopień trudności danej pracy znacznie wpływa na cenę usługi. Dlatego ciężko jest podać konkretną cenę, ale jest kilka czynników, które na nią wpływają:

  • Stan zarówno ścian, jak i sufitu — inaczej będzie wyglądała cena malowania ścian zupełnie nowych, a inaczej wcześniej pokrytych kolorem. Koszt wzrasta także, gdy powierzchnie wymagają różnych prac naprawczych.
  • rodzaj nawierzchni — pomalowanie ścian, sufitów, grzejników ma różny cennik
  • cena wynika też z konkretnej, zastosowanej techniki. Nałożenie dwóch warstw będzie oznaczało wyższy koszt.
Zobacz także:  Instalacja elektryczna natynkowa w garażu - jakie są jej zalety?

W prawidłowo zaplanowanym budżecie malowania ścian cena musi uwzględniać również zakup materiałów. W tej kwestii także można zauważyć spore rozbieżności, na przykład w kwestii kosztów farby.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *