Jak rozrysować schody zabiegowe – praktyczny poradnik

Jak rozrysować schody zabiegowe – praktyczny poradnik

Duża część typowych projektów domów jednorodzinnych uwzględnia schody zabiegowe. Dzięki nim możemy zmaksymalizować powierzchnię użytkową pokoju dziennego lub korytarza. W tym artykule przedstawimy praktyczne porady,  jak rozrysować schody zabiegowe.

Schody zabiegowe — co to jest?

Już podczas etapu budowy domu należy podjąć decyzję co do konstrukcji schodów. Architekci często proponują schody zabiegowe, ponieważ są one częstym wariantem, który wykorzystuje się w zabudowie jednorodzinnej. Schody zabiegowe w rzucie zwykle mają kształt litery U lub L. Wyróżniają się stopniami o kształcie trójkątów lub trapezów, z tego powodu nazywa się je również klinowymi. Schody kręcone posiadają stopnie klinowe na zakręcie oraz podczas zmiany kierunku wchodzenia.

Kiedy schody zabiegowe są dobrym rozwiązaniem?

Schody zabiegowe są korzystnym rozwiązaniem ze względu na oszczędność miejsca. Sprawdzą się zwłaszcza w pomieszczeniach niskich, lub o niewielkiej powierzchni użytkowej. Wymiary konstrukcji wynoszą około 4,5m2.

W porównaniu z konstrukcją z podestem na załamaniu i łączeniu dwóch biegów, schody kręcone będą zajmowały mniej miejsca. Wszystko uzależnione jest od specyfiki projektu. Możliwe jest powiększenie salonu lub strefę wejściową, nawet o 1m2.

Zobacz także:  Podłączenie różnicowoprądowe - na czym polega?

Pamiętajmy jednak, że schody zabiegowe są nieco mniej wygodne od konstrukcji ze spocznikiem. Stopnie klinowe wymagają trochę więcej wysiłku przy wchodzeniu i schodzeniu, co może być wyzwaniem dla osób w podeszłym wieku. Jednak z pewnością zapewniają efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni.

Jak zrobić schody zabiegowe?

Schody zabiegowe mogą powstawać z materiałów różnego rodzaju. Do najpopularniejszych rozwiązań należą schody zabiegowe betonowe lub wykonane z drewna. Warto dostosować typ materiału do charakteru wnętrza, jakie planujemy, oraz wybranej przez nas aranżacji.

Schody zabiegowe na konstrukcji metalowej świetnie wyglądają w domach lub apartamentach, które urządzone są w modnym ostatnio stylu loft. Konstrukcja ta jest nie tylko lekka, ale również wytrzymała. Jest możliwość nadania jej różnych kształtów, a samą poręcz niejednokrotnie wybiera się w wersji zdobionej.  Z kolei stopnie często wykonywane są z drewna lub materiałów przypominających naturalne drewno. Konstrukcją, na którą warto zwrócić uwagę, są schody kręcone metalowe ażurowe. Świetnie wpasowują się aranżacji w stylu nowoczesnym.

Mimo tego, że schody zabiegowe wykonane z metalu wyglądają oryginalnie, nadal powszechnie stosowanym materiałem w domach jest drewno — by były ponadczasowe. Konstrukcje drewniane charakteryzują się trwałością i mogą być wykorzystywane w przypadku różnych rodzajów wnętrz, zarówno eleganckich, jak i nowoczesnych. W katalogach z inspiracjami niejednokrotnie można zaobserwować schody półkowe zabiegowe. Takie schody można wykonać z drewna, jednak osadzone na konstrukcji stalowej. Rodzaj surowca warto wybrać wcześniej – bardzo dobrze sprawdza się drewno dębowe, jesionowe, bukowe albo klonowe.

Zobacz także:  Jak przebiega montaż bramy dwuskrzydłowej?

Jak rozrysować schody zabiegowe?

Niestety wybranie odpowiedniego dla nas rodzaju schodów i materiałów konstrukcyjnych nie wystarczy. Jeśli chcemy przez długie lata cieszyć się komfortową konstrukcją schodów, musimy wiedzieć, jak rozrysować schody zabiegowe. Nie jest to takie proste zadanie i już podczas etapu projektu nietrudno o błędy. Niestaranne rozplanowanie schodów zabiegowych może skutkować mało komfortową w codziennym użytkowaniu konstrukcją. Na szczęście, możemy zawczasu zapobiec takiej sytuacji. Ważne wskazówki, które dotyczą rozrysowania schodów zabiegowych to warunki techniczne zabudowy. Choć nie wszystkie z nich odnoszą się do zabudowy jednorodzinnej, zdecydowanie warto je znać. Przyjmuje się, że:

  • maksymalna ilość stopni w biegu wynosi 17
  • maksymalna wysokość stopnia wynosi do 19 cm
  • szerokość użytkowa biegu wynosi co najmniej 80 cm
Zobacz także:  Budowa domu z keramzytu - czy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Jak obliczyć schody zabiegowe?

W celu obliczenia, jak szerokie stopnie powinny mieć nasze schody zabiegowe, używamy wzoru:

  •  x = 2h + g

H = wysokość stopnia,

g = głębokość stopnia

W tych obliczeniach x jest szerokością stopnia i musi mieścić się w przedziale od 60 do 65 cm.

Trzeba liczyć się z tym, że powyższe obliczenia teoretyczne powinno się później skorygować. Wszystko po to, by schody zabiegowe były komfortowe przy wchodzeniu i schodzeniu. Ważna jest tu wyznaczona szerokość – powinna być osiągnięta na większej części całej konstrukcji, by ułatwić użytkowanie, zwłaszcza jeśli chcemy, by po schodach mogły zejść dwie osoby jednocześnie.

Źródła użyte podczas tworzenia artykułu: https://easydom.pl/

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *