Prawidłowe ocieplenie domu – krótki przewodnik

Prawidłowe ocieplenie domu – krótki przewodnik

Wysokie ceny węgla, gazu czy oleju opałowego sprawiają, że coraz więcej posiadaczy domów poszukuje metod na obniżenie kosztu ogrzewania. Pierwszym krokiem do zredukowania rachunków za ciepło powinno być wykonanie ocieplenia budynku. Dzięki temu w okresie grzewczym będziemy mogli zredukować ilość energii potrzebnej do ogrzania naszego domu. Na rynku istnieje wiele technologii ocieplania domów, izolację można wykonać między innymi z wełny mineralnej czy styropianu. W niniejszym poradniku podpowiemy jak prawidłowo kołkować styropian oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę wykonując ocieplenie przy użyciu tego właśnie materiału.

Dlaczego warto kołkować styropian?

Styropian na ściany budynku można mocować za pomocą dwóch technik. Pierwsza z nich polega na żuciu samego kleju, a druga oprócz zaprawy wykorzystuje do tego celu również kołki. Metoda na klej sprawdzi się przy wykonywaniu izolacji o niewielkiej powierzchni na dobrze przygotowanym podłożu. Biorąc pod uwagę fakt, że prace ociepleniowe wykonuje się nie tylko na nowo budowanych domach, ale również termomodernizacji poddawane są budynki nawet kilkudziesięcioletnie, gdzie elewacja często nie jest w najlepszym stanie, występują ubytki w tynku, liczne zabrudzenia oraz łuszcząca się farba, która pogarsza adhezję pomiędzy klejem a ścianą.

Zobacz także:  Malowanie domu - co warto wiedzieć?

Na tego rodzaju podłożu użycie samej zaprawy pomimo wcześniejszego zagruntowania ściany nie gwarantuje odpowiedniej przyczepności styropianu, przez co z biegiem czasu w ten sposób wykonana izolacja może po prostu odpaść. Jest to szczególnie niebezpieczne podczas wystąpienia silnych podmuchów wiatru. Oderwany fragment ocieplenia i porwany przez wiatr może stanowić poważne zagrożenie zarówno dla ludzi jak i mienia. Żeby mieć pewność, że izolacja termiczna będzie trwale umocowana do ściany konieczne jest zakołkowanie styropianu. Dzięki użyciu specjalistycznych kołków uzyskujemy nie tylko pewność, że wykonane przez nas ocieplenie nie odpadnie od ściany, ale kołki zapobiegają również powstawaniu mostków termicznych.

Kiedy kołkowanie styropianu jest niezbędne?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, kiedy kołkowanie styropianu jest niezbędne oraz jak kołkować styropian? Przede wszystkim poszczególne arkusze styropianu powinny być bezwzględnie zakołkowane, jeśli wysokość budynku przekracza 12 metrów, oraz w przypadku, kiedy to jego projektant zlecił w projekcie taki sposób mocowania izolacji termicznej. Kołkowanie styropianu jest również niezbędne, kiedy do ocieplenia budynku planujemy zastosować zintegrowany system ocieplenia ścian, żeby tego rodzaju rozwiązanie spełniało swoją funkcję konieczne jest wykonanie całej izolacji zgodnie z zaleceniami producenta wykorzystując zarówno odpowiednią zaprawę klejową, siatkę, oraz specjalistyczne kołki, które pomagają w ustabilizowaniu arkuszy styropianu na elewacji i nie dopuszczają do powstania mostków termicznych.

Zobacz także:  Montaż elewacji drewnianej na styropianie

Kołkowanie styropianu – zalecenia

Zatem ile kołków powinno przypadać na m2 styropianu? Ilość i długość kołków wykorzystywanych do wykonania ocieplenia powinna zostać określona w dokumentacji technicznej budynku. Jeżeli jednak nie dysponujemy taką specyfikacją to przyjmuje się, że na m2 ściany powinno znaleźć się od 4 do 6 kołków. Należy pamiętać, że kołki powinny zostać umieszczone na środku płyty styropianowej. Tylko takie ich rozmieszczenie gwarantuje odpowiednią wytrzymałość wykonanego mocowania. Wielu ekspertów budowlanych zaleca, żeby podczas układania styropianu na narożnikach budynku użyć większą ilość kołków. Ile kołków na styropian powinno się wykorzystać w tego rodzaju miejscach? Przede wszystkim kołkując arkusze styropianu na krawędziach budynku oraz w jego narożnikach należy pamiętać o zachowaniu minimum 10 cm odstępu od krawędzi. W narożnikach zaleca się również zwiększenie ilości kołków do 6-8 sztuk na m2.

Wracając jeszcze do kwestii jak prawidłowo kołkować styropian to należy pamiętać o wywierceniu otworu na odpowiednią głębokość, tak żeby wykorzystywany przez nas kołek mógł swobodnie zostać umieszczony w otworze, oraz o doborze kołków odpowiedniej długości, tak żeby jego dłuższa część mogła wejść w ścianę, a nie tylko w płytę styropianową, dzięki temu będziemy mieli pewność, że arkusz zostanie prawidłowo umocowany do ściany.

Zobacz także:  Jak rozrysować schody zabiegowe - praktyczny poradnik

Pomimo że kołkowanie styropianu wymaga od wykonawcy ocieplenia większego nakładu pracy, to stosując tą technikę montażu styropianu zyskujemy pewność, że nasza izolacja będzie mniej podatna na możliwość oderwania się od ściany na skutek silnych podmuchów wiatru, a jednocześnie mocowanie styropianu za pomocą kołków redukuje możliwość powstawania mostków termicznych.

Tekst napisany z wykorzystaniem źródeł z: https://ebudownictwo24.pl/

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *