Feng shui – wprowadź harmonię do swoich wnętrz

Feng shui – wprowadź harmonię do swoich wnętrz

Feng shui, to starożytna praktyka pochodząca z Chin, której głównym celem jest urządzenie przestrzeni (biura, domu, mieszkania, ogrodu) w taki sposób, aby funkcjonowała ona w zgodzie z naturą i środowiskiem naturalnym. Filozofia ta zajmuje się takimi zagadnieniami jak m.in. ochrona budynków i budowli przed złą energią i wrogą siłą (duchy i byty nadprzyrodzone), oraz wpływ ich kształtu ostatecznego na otoczenie. To praktyka planowania i aranżacji wnętrz, a zajmować się nią mogą wyłącznie osoby, które rozumieją pierwotne znaczenie jej symboli – wiatru i wody.

Magiczna trójka – czyli podstawowe zasady feng shui

Praktyka ta opiera się o skomplikowane formuły matematyczne i czas, który w tym przypadku musi być permanentny i powtarzalny. Aranżuje ona przestrzeń w taki sposób, aby energia mogła w niej swobodnie przepływać, zapewniając przez to zdrowie, oraz pomyślność domownikom, którzy ją stosują. To wszystko można osiągnąć, po zaznajomieniu się z najważniejszymi zasadami, którymi są:

zasada piękna i harmonii wnętrz, która mówi o tym, że szczególną troską należy otoczyć obecne we wnętrzu rośliny i zapewnić im nieprzerwaną opiekę oraz pielęgnację, a meble, które posiadamy powinny mieć formę zamkniętą (nie używa się tzw. wolnostojących wieszaków na ubrania i mebli bez drzwiczek),

zasada porządku, mówiąca o tym, iż powinien on panować wszędzie – nawet wewnątrz szaf, szafek i komód, gdyż ważne jest, aby wewnątrz mebli również panował porządek, taki sam jak ten, który utrzymujemy na widocznych i uzewnętrznionych półkach i powierzchniach,

zasada minimalizmu, określająca, harmonogram przeprowadzania porządków, mających na celu regularne pozbycie się niepotrzebnych i nieużywanych rzeczy i przypominająca o tym, że popsute przedmioty należy od razu naprawić bądź zutylizować, aby nie blokowały energii w pomieszczeniu,

Zobacz także:  Przegląd innowacji w zlewozmywakach jednokomorowych z ociekaczem

Filozofia feng shui stworzona dzięki siłom wszechświata

Na ów filozofię składa się pięć elementów, które działają prawidłowo tylko wtedy, gdy znajdują się we wspólnej harmonii i wzajemnie się uzupełniają w procesie codziennego przemijania. Są nimi kolejno: ogień (symbolizujący młodość), woda (odpowiedzialna za życie i śmierć), ziemia (zajmująca się dojrzałością), drzewo (symbolizujące dzieciństwo) i metal (który odpowiada za starość), a ich siłę winno się skumulować i umieścić w danej przestrzeni tak, aby nie zakłócała przepływu energii życiowej i nie blokowała dobrej aury. Odpowiednie rozmieszczenie, zagwarantuje za to swego rodzaju centrum energetyczne, które kojąco wpłynie na zdrowie i codzienne samopoczucie obecnych w jego otoczeniu osób.

Siły yin yang i siatka bagua

Znany niemal każdemu w postaci wisiorków, bransoletek i breloków, czarno biały okrąg, to duet siły yin z siłą yang, umożliwiający transfer energii chi do życia codziennego. Siła yin, jest mocą odpowiedzialną za energię żeńską i związany z nią bierny spokój, natomiast cząstka yang jest ściśle powiązana z siłą, która dosięga mężczyzn, dając im odwagę i męstwo. W związku z tym, należy mieć na uwadze, iż siła yin powinna znaleźć się w salonie, sypialni, bądź łazience, a yang winna zostać ulokowana w gabinecie i kuchni.

Siatka bagua stanowi mapę, służącą do szczegółowego zaplanowania przestrzeni, tak, żebyśmy czuli się w niej jak najlepiej. To specjalny diagram, podzielony na dziewięć stref w postaci kwadracików, który należy nałożyć na plan domu/mieszkania/etc. i na tej podstawie projektować wnętrza, przepełnione spokojem, porządkiem i pozytywną energią, które pozwolą żyć w symbiozie z naturą.

Kolorystyka, jako cecha charakterystyczna filozofii feng shui

Dobór odpowiednich barw, to niezwykle ważna sprawa dla filozofii feng shui. Każda z pięciu elementów, symbolizujących siły wszechświata, ma przypisany konkretny kolor, który posiada ściśle określone dla filozofii feng shui znaczenie. Należące do ognia odcienie pomarańczy, różu, czerwieni i fioletu, to kolory przypisane do siły yang, które pobudzają zmysły do działania i motywują do pracy. Przypisane do drzewa barwy zieleni, połączone z wodą odcienie niebieskiego, symbolizujące ziemię odcienie żółci i brązy, oraz zespojone z metalem biel, srebro i złoto należą do siły yin, a ich zadaniem jest zadbać o szczęście rodzinne i równowagę duszy, oraz spokój wewnętrzny każdego z domowników.

Zobacz także:  Czy warto zainstalować dozownik do płynu do naczyń w zlewozmywaku?

Jak urządzić dom zgodnie z feng shui?

Najważniejsze miejsce według filozofii feng shui to główne drzwi i przedpokój/przedsionek, prowadzący do pozostałych pomieszczeń. To właśnie przy ich pomocy wnosimy do budynku energię z zewnątrz, którą rozprowadzimy po reszcie budynku. W związku z tym, drzwi wejściowe winny być jasne, estetyczne i wykonane w prosty sposób, a przedpokój musi być przestronny i uporządkowany, bez zbędnych bibelotów. Kluczowe jest odpowiednie oświetlenie, które zadba, aby pomieszczenie to było jasne i słoneczne nawet w najbardziej ponury dzień. Weranda przed samym wejściem powinna zawierać dużą, schludną wycieraczkę a drzwi wejściowe wymagają towarzystwa donic z kwiatami, które swym zapachem zachęcą do wejścia w głąb budynku.

Sercem każdego gospodarstwa domowego jest kuchnia, dlatego dom feng shui nie może pominąć energii w niej zawartej, Na kuchennym blacie winno znajdować się jak najmniej rzeczy, które utrudniają codzienne poruszanie się po kuchni i zbierają zbędne osady kuchenne oraz kurz. Kluczowym jest, aby kuchenka i zlew nie były umiejscowione zbyt blisko siebie, gdyż według starożytnych chińskich wierzeń – woda może uporczywie gasić ogień i utrudniać gotowanie oraz uszkodzić kuchenkę.

Najwięcej energii spożytkowuje się w pokoju dziennym/salonie, dlatego odpowiednie urządzenie tego miejsca to sprawa kluczowa dla wyznawców tegoż stylu życia. Meble wypoczynkowe muszą być oparte o ścianę, gdyż zapewnia to bezpieczeństwo domowników. Środek pokoju należy pozostawić wolny, tak aby móc obserwować bieżące zdarzenia wokoło. Główną rolę grają tutaj jasne kolory, odnoszące się do ziemi, a w przypadku problemów z osiągnięciem zen, można pokusić się o dodatki w barwach metalu, a nawet ognia (świeczka, poduszka, ozdobna figurka, wazon na kwiaty).

Zobacz także:  Jak działa osuszacz powietrza? 3 propozycje osuszaczy

Sypialnia i pokój dziecięcy, to obszar, w którym dominować muszą jasne kolory i przyćmione światło, ułatwiające sen i regenerację. Łózko powinno być ustawione pod ścianą, tak aby z obu stron był do niego swobodny dostęp, lecz jednocześnie nie może znajdować się w linii drzwi i okna. Miękkie, puszyste dodatki (koc, poduszki, dywan) i niezliczona ilość świec, kadzidełek i olejków eterycznych zapewnią błogi sen i pełny relaks nawet po najtrudniejszym dniu. To pomieszczenie w którym śpimy, dlatego nie montujmy w nim telewizora, a ewentualne biurko i kącik do pracy oddzielmy maskującym parawanem.

Łazienka zgodna z feng shui, to ważne miejsce w każdym feng shui domu, które przepełnić należy roślinnością, zielenią i odcieniami beżu. Dobroczynnym elementem będzie naturalne światło, dlatego o ile to możliwe, zadbajmy, aby znalazło się w niej przejrzyste i duże okno, ułatwiające przeniknięcie słońca do wewnątrz. Jeśli jest to niemożliwe do wykonania, to powiększmy pomieszczenie przy wykorzystaniu luster, które go powiększą i rozjaśnią jednocześnie. W imię zasady funkcjonalności należy zadbać, aby do każdego z urządzeń był swobodny dostęp i aby korzystanie z jednego elementu nie blokowało użycia innego (np. nie skorzystam z toalety przy otwartej pralce).

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *